sobota, 12 września 2015

"Wszechświaty - Pamięć" Leonardo Patrignani


Alex, Jenny i Marco na własnej skórze doświadczyli, co oznacza zatracenie się w nieskończonych drogach Wszechświatów.
Jednak teraz nie wiedzą, jak wyjść z Pamięci – zamkniętego jak klatka wymiaru mentalnego, w którym znajduje się tylko to, o czym pamiętają.
Od czasu końca ich cywilizacji minęły już wieki, a na Ziemi zaczęła się nowa Era. Jak mogą wykorzystać wspomnienia, aby uciec z Pamięci i siebie ocalić? Dotarcie do jakich tajemnic z przeszłości zagwarantuje im przebudzenie w przyszłości?


Pierwszą część pochłonęłam na początku wakacji (wybaczcie brak recenzji, ale byłam wtedy odcięta od neta na dwa tygodnie), drugą zaczęłam pod koniec letniego wypoczynku. Byłam zachwycona poprzednią częścią i miałam nadzieję, że drugi tom utrzyma taki sam (jeśli nie lepszy poziom).


Rozczarowanie przyszło już w pierwszym rozdziale, niestety. O ile we "Wszechświatach" Jenny była słodką i zagubioną nastolatką, to w początkowych rozdziałach "Pamięci" pokazała pazurki i krzyczała na wszystkich bez powodu. Zamiast myśleć nad rozwiązaniem problemu i wyjściem z nieciekawej sytuacji, postanowiła szlajać się po Barcelonie. Bardzo dojrzałe!


Alex i Marco to dwie postacie, które bez siebie nie potrafią normalnie funkcjonować. Przypominali mi Parabathi, tylko w wydaniu Przyziemnym. Troszczyli się o siebie nawzajem jak bracia. Kiedy jeden coś odkrywał mówił o tym drugiemu. Udało im się nawet ustalić, dlaczego są inny niż wszyscy, i nagle...


No właśnie, nie bardzo zrozumiałam koncepcje autora. Najpierw przypatrujemy się dalszym losom Alexa, Jenny i Marco, żeby za chwilę przenieść się w całkiem inne miejsce i poznać Bena. Może nie byłoby to tak straszne, gdyby Patrignani zakończył najpierw jeden wątek i wtedy zaczął drugi. Tutaj po zakończeniu jednego rozdziału (który na dobrą sprawę także został zakończony w mało zrozumiały dla mnie sposób) zaczyna się drugi, wyrwany z kontekstu. I to dopiero zaczyna się zabawa.


Co wspólnego ma Ben z naszą trójką? Okazuje się, że baardzo dużo, ale to musicie przeczytać już sami. Nie wiem, co mogę jeszcze napisać, tak aby nie zdradzić Wam za wiele. Chyba wyczerpały mi się już możliwości.Cała książka to jedna wielka porażka. Uratowało ją tylko zaskakujące zakończenie, ale epilog również pozostawiał wiele do życzenia. Znowu miałam wrażenie, że czytam rozdział z jakiejś innej powieści, bo nie był on spójny ani z wydarzeniami z pierwszych rozdziałów, ani z wydarzeniami związanymi z Benem. Jak już wspominałam wyżej, spodziewałam się po niej czegoś więcej, jakiegoś WOW. Niestety nie doczekałam się. A szkoda, bo pomysł jaki miał Patrignani jest dość oryginalny i można było go świetnie wykorzystać. Po mojej krótkiej recenzji widać chyba, że ocena nie będzie zbyt wysoka. Naciągałam jak tylko mogłam (o jeden stopień wyżej za samego Alexa, który wytrzymał z Jenny nie robiąc jej krzywdy, ja bym tak nie dała rady), ale to i tak nie uratuje tej powieści. Czekam na trzeci tom tylko dlatego, że staram się nie zostawiać historii bez zakończenia (i w duchu modlę się, aby i tego autor nie spieprzy, bo byłoby strasznie szkoda).


Moja ocena: 6/10


--Sara Gray---


W prawej kolumnie pojawiła się dzisiaj kolejna ankieta z książkami. Mama nadzieję, że i tym razem weźmiecie w niej udział.

22 komentarze:

 1. Niedługo się za nią zabieram i mam nadzieję, ze spodoba mi się bardziej niż tobie. Pierwsza część była genialna i oby było tak też z 2.
  Buziaki!
  www.filigranoowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam tej serii, ale zapowiada się ciekawie z tego co wyczytałam. Jeżeli będę miała okazje i trochę wolnego czasu to myślę, że po nią sięgnę:)
  Ich perspektywy

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam ochotę na pierwszą część i już boję się, co będzie, kiedy mi się spodoba... Bo to oznacza zabranie się za 2 część....

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym to przeczytać, ale wstrzymam się aż do recenzji 3 tomu xD

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomimo twojej ciekawej recenzji, mam mieszane uczucia co do tej książki. Ta 6 też wskazuje na to, że książka nie była wyśmienita, więc może kiedyś, jak nie będę miała żadnych ciekawych książek w zapasie.
  Pozdrawiam.
  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam wcześniej o tym cyklu, dopiero teraz wyszukałam info o nim na lubimyczytac i jedno mogę powiedzieć - przepiękne okładki! Każdy tom ma jedną z najładniejszych okładek, jakie kiedykolwiek widziałam. Co do treści, to tu niestety nie mam za wiele do powiedzenia, w końcu jeszcze nie czytałam. Trochę smutne, kiedy kontynuacja dobrej powieści nie spełnia oczekiwań, ba, wydaje się jednym wielkim rozczarowaniem, ale podobnie jak Ty nigdy nie odpuszczam i staram się wytrzymać serię do końca, chociażby po to, by poznać zakończenie. Zresztą kto wie, może tom 3 bardziej przypadnie Ci do gustu? Nigdy nie wiadomo :)
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam tę książkę już jakiś czas temu i pamiętam jej fabułę jak przez mgłę. :)

  http://recenzandia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow niesamowita okładka działa na wyobraźnię :)

  OdpowiedzUsuń
 9. świetna ta książka xx

  MEROWS.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam dużo pozytywnych opinii na temat tej książki, ale w sumie i tak nie jestem do niej przekonana. Nie miałabym nawet możliwości jej zdobycia, bo na razie mam już pełną listę książek do kupienia :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Od jakiegoś czasu poluję na pierwszą część. Mam nadzieje, że mi się spodoba :) Szkoda tylko, że w drugiej części bohaterka się zmienia na gorsze :/

  OdpowiedzUsuń
 12. Pamiętam, że już pierwszy tom nie należał do najciekawszych ;)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa książka ;) Szkoda że bohaterka krzyczy i wydaje się być nieogarnięta, bo właśnie tego typu bohaterek książkowych nie znoszę ;)

  http://rozenksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Szkoda, że ta książka Cię rozczarowała. Mimo wszystko, chyba sięgnę po pierwszą część ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeżeli tylko pojawi się w mojej bibliotece, to po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnie też rozczarowała i z tego co pamiętam dałam taką samą oceną jak Ty. Jednak i tak zapewne sięgnę po ostatni tom jeśli tylko wyjdzie w Polsce. Pozdrawiam :)

  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Szkoda, że książka okazała się takim niewypałem. Ale i tak mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać przed Targami w Krakowie, bo wiadomo, autograf autora i te sprawy ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Cieszę się że tag się spodobał :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie czytałam pierwszego tomu, ale co nieco dobrego o nim słyszałam, a jednak widzę, że można się zawiść :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Tak też czytałam obie części i pierwsza bardzo mi się podobała za to 2 nie bardzo. Zafascynował mnie te wszechświat i nasze byty w niby w nim inne. Bohaterowie świetnie zwłaszcza ten jego kolega. W 2 części się ciut pogubiłam. W październiku wychodzi 3 część. :)
  Pozdrawiam ciepło ♥
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Pierwszą część czytałam i pamiętam, że bardzo mi się ona podobała. Muszę w końcu przeczytać kontynuację i dowiedzieć się co przytrafiło się bohaterom :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ~Nataliaaa
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam pierwszą część, ale ona w ogóle mnie nie zachwyciła. Przez większość czasu byłam raczej znudzona tą historią, więc raczej nie sięgnę po kolejne części.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń